Artykuły 2014

O praktycznych aspektach pozornie niepraktycznych treści – uczenie się kompetencji kariery (career learning) w trakcie studiowania

(Nie)praktyczność treści kształcenia?

W opinii wielu studentów programy kształcenia na studiach wyższych w polskich uczelniach są „zbyt teoretyczne”, „nieprzydatne”, „zbyt trudne” itd. Związki między praktyką zawodową a teorią często wydają się nie tylko niejasne, ale i są uznawane za „nieistniejące”. Wykładowcy często spotykają się z pytaniami, takimi, jak np. „po co mi to?” lub „dlaczego muszę się tego uczyć?”

Więcej...

Dlaczego doba trwa tak krótko? Jak zarządzać sobą w czasie, by odnaleźć się na rynku pracy?

„Czas nie stoi w miejscu”, „Czas to pieniądz”, „Czasu nie da się oszukać” – można mnożyć sentencje, dotyczące czasu, a raczej jego braku. Dlaczego doba trwa tak krótko? Zadajemy często pytanie. Dlaczego innym ludziom udaje się połączyć wiele obowiązków, realizować wyznaczone zadania i osiągać cele? Czy potrafią lepiej zarządzać czasem? Czy można się tego nauczyć i czy możliwe jest w ogóle zarządzenie czasem?

Więcej...

Rola doradcy kariery w planowaniu ścieżki zawodowej a oczekiwania współczesnego rynku pracy

Współczesny rynek pracy stał się wymagający wobec poszukujących pracy. Bywa bezwzględny zwłaszcza dla nowicjuszy, którzy rozpoczynają swoją przygodę z pracą, zawodem i zdobywaniem doświadczenia w tym obszarze. Niejednokrotnie owa przygoda obfituje w wiele trudnych sytuacji, które sprawiają, że ów nowicjusz traci nadzieję na znalezienie pracy.

Więcej...

„Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie”. Nowoczesne formy aktywizacji zawodowej i rozwoju osobistego studentów i absolwentów - nowe możliwości na konkurencyjnym rynku pracy

Celem artykułu jest pokazanie nowych możliwości aktywizacji zawodowej i rozwoju osobistego studentów i absolwentów. Podstawowe pytanie, jakie przyświeca podjętym tu rozważaniom odnosi się do szansy zdobycia przewagi na konkurencyjnym rynku pracy: czy coaching, mentoring, e-learning, elastyczne formy zatrudnienia itp., okażą się wystarczające dla sukcesu poruszających się po „drabinie kompetencji” przedstawicieli pokolenia Y?

Więcej...

„Wielokulturowy wymiar współczesnego rynku pracy”

W Stanach Zjednoczonych z szefem będziesz szybko po imieniu, podczas gdy w Japonii należy mu się zawsze ukłon. W Bułgarii chcąc zaprzeczyć czemuś, wykonaj ruch głowy w Polsce oznaczający potakiwanie. W Polinezji na przywitanie gościa usiądź, a nie wstawaj, chcąc okazać mu szacunek. W każdym kraju obowiązkowo panuj nad mową ciała. Trudne? Może tak, ale efektywna i satysfakcjonująca praca w międzynarodowym otoczeniu wymaga umiejętności posługiwania się różnymi kodami kulturowymi.

Więcej...

Zamień przeciwności na możliwości, czyli o rozwoju potencjału zawodowego w kontakcie z rynkiem pracy

Podstawowe zasady

Istotę poszukiwania, zmiany czy wreszcie tworzenia dla siebie miejsca pracy można odszukać w pewnej starej opowieści o „mędrcu, który zapragnął zrozumieć, co pobudza ludzi do pracy przez całe życie.

Więcej...

Napisz do nas na adres: biuro.karier@dsw.edu.pl

Copyright 2013 by Dolnośląska Szkoła WyższaAgencja interaktywna Migomedia

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego www.efs.gov.pl
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
www.efs.gov.pl